Maistas sportui: ar jis tikrai suteikia pranašumo?

Sunkiai dirbate, kad pasiektumėte savo sportinius tikslus, laikydamiesi savo treniruočių programos ir nepriekaištingo mitybos plano? Tuomet tikriausiai, kaip ir daugelis, trokštate būti pranašesniu už kitus. Neretais atvejais tam pasiekti gali būti pasitelkiami įvairūs papildai, dar kitaip vadinami, kaip maistas sportui. Tačiau ar yra koks maisto papildas, kuris galėtų jums suteikti rimto pranašumo ir greitą progresą?

 

Galbūt, tačiau rezultatai skiriasi, priklausomai nuo to, koks maistas sportui pasirenkamas ir nuo pačio žmogaus organizmo. Kai mokslininkai tiria įvairių papildų naudą, dažniausiai vadovaujasi tiriamųjų asmenų komentarais ir tam tikrais pokyčiais, tačiau yra tyrimų, kurie atliekami tik su augalais arba gyvūnais, todėl ar tiriama medžiaga būtų efektyvi žmogui, dažnai yra diskutuotina. Tačiau jei tyrimai yra skirti gerai treniruotiems ar profesionaliems sportininkams, o tų medžiagų efektyvumas pagrįstas, tada tokios paskirties medžiagos naudojamos maisto papildų kapsulėse gali suteikti rimtą poveikį. Jeigu esate sveikas ir neturite problemų su širdimi, inkstais ar kepenimis, kokybiškas ir tyrimais pagrįstas tam tikras maistas sportui (https://www.perfectbody.lt/papildai-sportui) yra saugus pasirinkimas.

 

Prieš pradėdami vartoti bet kokį produktą, net jei jis yra natūralus, geriausia pasikalbėti su gydytoju, jei turite kokių nors būklių arba vartojate vaistus, kuriems tai gali turėti įtakos.

 

Žemiau pateikiame maisto papildų sportininams sąrašą, kurie yra gerai ištirti ir pagrįsti kaip efektūvūs, dalyvaujant įvairiuose augimo, ištvermės, jėgos ir atsistatymo procesuose.

 

Kofeinas ištvermei

 

Kofeinas ryte gali padėti išsibudinti, sumažinti mieguistumą, be to, jis gali pagerinti jūsų treniruočių našumą. Jei išgertumėte kavos puodelį maždaug 30 minučių prieš treniruotę ar varžybas, tai galėtų pagerinti jūsų ištvermę ir budrumą. Ilgai trunkantiems iššūkiams, pavyzdžiui, kaip maratonas, kofeinas gali padėti nubėgti didesniu intesyvumu ilgiau.

 

Tyrimai ne kartą parodė, kad kofeinas didina treniruočių našumą, daugiausia ištvermės tipo pratimų metu.

 

Kreatinas jėgos sporto atstovams


 

Esate sprinteris ar svorių kilnotojas? Kreatino monohidratas  gali iti efektyviai prisidėti prie anaerobinės ištvermės didinimo arba kitaip tariant suteikti sprogstamosios jėgos. Tiesa, kreatinas nėra naudingas kitų sporto šakų atstovams, kadangi veikia tik greitojo susitraukimo raumenų skaidulas ir turi stiprų polinkį kaupti vandenį raumeniniuose audiniuose, kas pavyzdžiui labai neaktulau kovinio sporto entuziastams ar maratoną bėgantiems asmenims.

 

Jūsų kūnas kreatino gali pasigaminti ir pats, o jūsų raumenys vėliau naudoja jį didelio intensyvumo pratimams atlikti. Kai atliekate daug pakartojimų, su laiku išnaudojate savo natūralias atsargas. Tai viena iš priežasčių, kodėl jūsų dešimtasis pakartojimas yra daug sunkesnis nei pirmasis. Kreatinas padidina energijos kiekį raumenyse. Jo natūraliai galite gauti iš jautienos ir kiaulienos. Tačiau gaunamas kiekis yra nedidelis. Tam, kad gautumėte tokį kiekį kreatino, kaip tarkime iš arbatinio šaukštelio kreatino maisto papildo, Jums reikėtų suvalgyti daugiau nei 1 kg raudonos mėsos.

 

Trumpai trunkančių pratimų metu kreatino papildymas padeda greičiau atsistatyti jų pačių metu. Todėl Jūsų treniruotė tampa efektyvesnė, raumenys yra stipriau pažeidžiami, sukeliamas didesnis stresas, ko pasekoje ir didesnis stimulus jiems augti. Todėl kreatinas yra netik puiki priemonė jėgai auginti, tačiau ir liesai raumenų masei.

 

Ekspertai mano, kad kreatinas yra saugus sveikiems žmonėms. Kai kurie žmonės pirmąją savaitę vartoja didesnę dozę – maždaug keturias porcijas po 5 gramus per dieną, kad „užkrautų“ savo raumenis kuo greičiau. Tada palaipsniui mažinama iki „palaikomosios“ dozės – maždaug 3 gramų per dieną. Kiti praleidžia įkrovimo fazę ir pradeda nuo standartinio dozavimo.

 

Beta-alaninas raumenų skausmo mažinimui

 

Kai darote trumpus pratimus maksimaliomis pastangomis 30–90 sekundžių (pagalvokite apie važiavimo dviračiu užsiėmimus patalpose), jūsų raumenys gamina daug pieno rūgšties. Tai verčia jus „pajusti deginimą“. Sportininkai vartoja beta-alaniną tam, kad sumažintų šį deginimo jausmą, kad galėtų treniruotis ilgiau.

 

Ar beta-alaninas veikia? Dviratininkai ir bėgikai, kurie 4 savaites vartojo beta-alaniną, pagerino savo sportinius maksimalius rezultatus. Taip pat buvo įrodyta nauda sunkumų kilnotojams, kurie galėjo pridėti papildomus 1-2 pakartojimus paskutiniuose setuose.

 

BCAA – šakotosios grandinės aminorūgštys atsistatymui

 

Amino rūgštys yra baltymų statybinė medžiaga. BCAA –  tai trys aminorūgštys, kurias raumenys gali naudoti energijai gauti. Sportininkai po treniruočių vartoja jas tam, kad paskatintų raumenų augimą ir pagreitintų atsistatymo procesus.

 

Sunkūs pratimai skatina raumenis augti, pirmiausia juos sužalodami (padarydami daug mikroįtrukimų audiniuose). Kai audinys atsistato, jis tampa didesnis. Kai kurie tyrimai rodo, kad šakotosios grandinės aminorūgščių (BCAA) papildai mažina raumenų irimą. Jei norite numesti svorio neprarandant raumenų masės, BCAA papildai gali būti labai efektyvus būdas juos išsaugoti.

 

Išrūgų proteinas raumenų masei ir atsistatymui

 

Kaip ir šakotos grandinės aminorūgštys, daugelis sportininkų po treniruočių vartoja išrūgų proteiną, dažniausiai kokteilius, kad pažabotų raumenis ir paspartintų jų augimą.

 

Po sporto yra mažiausiai 30 minučių laikotarpis, per kurį turite gauti baltymų tam, kad galėtumėte skatinti raumenų masės augimą. Nemažai mokslinių tyrimų rodo, kad išrūgų proteinas po mankštos padeda sumažinti raumenų pažeidimus ir skatinti jų augimą.